Съдомиялните машини
СЪДОМИЯЛНИТЕ МАШИНИ - СЛОЖНИ, НО МНОГО ЕФЕКТИВНИ
Информацията по-долу ще Ви помогне да научите повече за Вашата съдомиялна машина. Тази информация също ще помогне да използвате съдомиялната си по най-ефективен и ефикасен начин.
КАК НАЙ-РАЦИОНАЛНО ДА ДЕЙСТВАТЕ С МИЯЛНАТА МАШИНА!
-
Идеята е да заредите миялната машина със съдове, да сложите препарата за миене, да сложите и другите препарати, които участват при миенето - като сол за съдомиялни машини и препарат за изплакване, да настроите подходящата програма и допълнителните функции и да пуснете миялната. С неголямо количество вода, загрята до 50-70 градуса по С и струя със скорост от около 150 км/ч и В рамките на от 30 до 120-150 мин. ще имате перфектно измити и подсушени съдове и прибори за хранене. Трябва само да ги приберете в шкафа, за по-следващо ползване, за да освободите съдомиялната машина и да започнете постепенно да я пълните отново.
-
КАК РАБОТЯТ СЪДОМИЯЛНИТЕ МАШИНИ
Съдомиялните машини имат няколко основни характерни части:
Това са миялното отделение, циркулационната помпа с турбина, тръби и перки с дюзи за разпръскване на водата. Тръбите са два вида - по-тесни и по-широки. Първоначално водата влиза в миялното отделение до работното ниво на работното дъно. Това са само няколко литра вода. Помпата засмуква вода и я праща към по-широките тръби. След това водата се засилва през по-тесните тръби и достига до разпръскващите рамене т.н. перки и се изстрелва от дюзите с висока скорост. Дотук в процеса участват циркулационна помпа, тръби и дюзи.
-
СХЕМА НА МИЯЛНА
Една от най-важните части на миялната машина е циркулационната помпа. Тя циркулира нагрятата вода и създава енергия под формата на налягане, за да изтласка водата към перките. Но да не се загуби налягането по пътя на водата в тръбите на съдомиялната, водата трябва да върви с неголяма скорост. Скоростта и се регулира като минава през широка тръба, която пропуска много вода сравнително бавно - около 60л/мин. Така има по-малко загуби на енергия по пътя. Целта е да се съхрани енергията докато дойде моментът на изстрелване на водата към приборите. Водата продължава да циркулира през системата на съдомиялната машина. Това означава, че тези 60 литра вода трябва да излязат през дюзите за около една минута. Тъй като водата не се компресира под някаква форма, има само един вариант - да се ускори. За да набере скорост тя използва енергията от налягането създавано от циркулационната помпа. Когато водата в миялната достигне дюзите на разпръскващите рамена, създаденото налягане трябва да отиде някъде, защото в природата енергията не се губи, а само се трансформира. Това е законът от физиката - налягане, трансформирано в скорост. В крайна сметка водата достига до съдовете като първо върви бавно, а после ускорява скоростта си, разпръсквайки се от дюзите на перките на миялната машина със скорост от около 150 км/ч. И това за сравнение е 50 пъти по-голяма скорост от скоростта на водната струя в чешмата. Тя регулира скоростта на водата чрез размера на тръбите. Освен това водата, която излиза от дюзите се събира отново на дъното на миялната машина. И от там се засмуква отново от циркулационната помпа и по същият начин се вкарва в употреба, за да имаме накрая едни перфектно измити и подсушени съдове и прибори за хранене. И понеже всяко действие има противодействие перките (или разпръскващите рамена) се въртят. Водата облива мръсните съдове от всички страни и отмива мазнините и мръсотията.
Така работят съдомиялните машини!
КАК СЕ БОРАВИ СЪС СЪДОМИЯЛНАТА МАШИНА
-
Настоящите указания са актуални и важат за повечето съдомиялни машини ползвани за домашна употреба. Препоръчваме да ги прочетете преди да започнете да използвате миялната машина и е желателно е да ги изчетете внимателно изцяло. Инсталирането на съдомиялната трябва да бъде направено от компетентно лице. Миялната е уред предназначен за измиване и изсушаване на съдове. Не трябва да има други приложения.
Задължително е съдомиялната машина да се заземи съгласно нормите за сигурност в електрическата инсталация!!! В противен случай е опасно да бъде използвана миялната машина.
-
Избягвайте използването на адаптери и разклонители. Не изключвайте щепсела като дърпате за захранващия кабел.
- След инсталирането, щепселът трябва да е е леснодостъпен.
- Ако се увреди захранващия кабел повикайте техник, който да го замени.