Зареждане на миялната със съдове
Преди да поставите съдовете в кошниците:
- отстранете големите остатъци от храна като кокали, кости, и др., които могат да запушат филтъра и повредят помпата.
- накиснете тенджерите и тиганите, които имат остатъци от загоряло по дъното за да може да се отлепят лесно, след това ги поставете в долната кошница на съдомиялната.
- Не вкарвайте в съдомиялната съдове с остатъци от пепел, восък или боя.
Правилното подреждане на съдовете осигурява по-ефикасно измиване.
ВНИМАНИЕ!
- Убедете се, че перките за впръскване на вода във вътрешността могат да се движат безпрепятствено по време на работа.
- Не поставяйте прекалено дребни предмети в кошниците, които биха могли да паднат и да блокират движението на перките за впръскване на вода или помпата.
- Съдове като чаши, купички и тенджери трябва да се поставят с отвора надолу или наклонени по такъв начин, че водата да може да се оттича.
- Не поставяйте съдове един в друг или така, че да се покриват един друг.
- Не поставяйте чашите долепени една до друга тъй като ако се допират може да се счупят или по тях да останат петна.
СЪДОВЕ, КОИТО НЕ СЕ МИЯТ В СЪДОМИЯЛНА:
- Дървени съдове или тенджери: биха могли да се съсипят от високите температури по време на измиването.
- Глинени съдове: по принцип не могат да се мият в съдомиялна. Високата температура на водата и препарата може да ги съсипят.
- Пластмасови съдове: тези които не издържат на високи температури могат да се деформират. Пластмасовите съдове, които издържат на топлина следва да се мият поставени в горната кошница.
- Съдове или предмети от мед, калай, цинк и ламарина: обикновено се зацапват.
- Алуминиевите съдове: веднага се зацапват.
- Сребърни съдове: биха могли да се зацапат.
- Стъкло и кристал: в общи линии предметите от стъкло и кристал може да се мият в съдомиялна. Обаче, съществуват някои видове стъкло и кристал, които след много измивания в миялна може да помътнеят и да загубят прозрачност. За тези материали препоръчваме винаги използване на по-нежните програми.
- Рисувани съдове: Съдовете с рисунки, които се продават на пазара обикновено са достатъчно издръжливи за миене в съдомиялна. Въпреки това е възможно при често миене цветовете да избледнеят.
ИЗПОЛЗВАНЕ НА КОШНИЦИТЕ
-
ДОЛНА КОШНИЦА
Долната кошница е изложена на действието на долното рамо за впръскване на вода, следователно там се поставят най-изцапаните и трудно миещи се съдове.
При подреждането е важно да има достатъчно пространство между тенджерите и тиганите, за да може да преминава водата идваща отдолу.
-
ЗАРЕЖДАНЕ НА ДОЛНАТА КОШНИЦА
Поставяйте внимателно и във вертикална позиция различните видове чинии. Тенджерите и капаците им трябва да се поставят с отвора надолу. Поставяйте дълбоките чинии и тези за десерт по начин, по който да остава празно пространство между тях.
-
КОШНИЦА ЗА ПРИБОРИ
Подредете равномерно приборите в кошницата, с дръжките надолу, като внимавате да не се порежете на ножовете. В тази кошница се поставят прибори от всякакъв вид, с изключение на прекалено дългите, които може да попречат на перките за впръскване на вода. Черпаци, дървени лъжици и кухненски ножове може да се поставят в горната кошница, но внимавайте остриетата на ножовете да не изскачат извън кошницата.
-
ГОРНА КОШНИЦА
Препоръчва се там да се зареждат по-малки и средни съдове, като чаши, малки чинии, чаши за кафе или чай, не много дълбоки купички и стандартни предмети от топлоустойчива пластмаса. Ако използвате горната кошница при най-ниската позиция не забравяйте, че може да я пълните дори с нормални чинии, стига да не са много мръсни.
За да оползотворявате максимално пространството, кошницата има две малки подвижни решетки за чаши, които могат да се вдигат.
-
ЗАРЕЖДАНЕ НА ГОРНАТА КОШНИЦА
Подреждайте съдовете с горната част напред; чаши и купообразни съдове винаги с отвора надолу. В лявата част на кошницата може да се подреждат чаши на две нива. В дясно може да се подреждат чинии вертикално.
-
РЕГУЛИРАНЕ НА ГОРНАТА КОШНИЦА
Горната кошница може да се регулира в две позиции, съгласно височината на съдовете, които ще се мият.
- завъртете на 90º стоперите на колелцата от двете страни на релсите.
- издърпайте кошницата.
- повдигнете кошницата и вкарайте в най-ниските колелца.
- поставете отново стоп захватите.
- първоначално горната кошница е регулирана в долно положение.